NAPÓJ ALOESOWY Aloe Vera King OKF
Fajnie, "numero uno w sprzedaży napojów aloesowych"- gratulacje. Zdjęcie złotej statuetki "Golden Europe Award", "Superior taste Award", Monde Selection Award, beverage innovation awards 2009. Wszystko pięknie, ale niewiele mi to mówi ;).
Naturalny, oryginalny napój premium "Aloe 30%". Nie żebym go polecała, tak jest napisane na butelce.
Zbliżenie na wartość odżywczą:
85kcal na całą butelkę (240ml)...ale halo, jakie 240ml, przecież w butelce jest 500ml. Skąd im się wzięła "porcja" 240ml?
Czyli w jednej butelce mamy nie 85kcal, lecz 175kcal. Czy to dużo, czy mało to już kwestia gustu.
I skład:
Czyli : woda mineralna, organiczny proszek z żelu aloe vera, żel aloe vera, fruktoza, sok aloe vera, miód (jaki?), mleczan wapnia, kwas cytrynowy, naturalny aromat z winogron, cytrynian sodu, guma gellan.
Brakuje mi informacji o zawartości wszystkich aloesowych wspaniałości. Wiem, że na butelce jest ładny napis "Aloe 30%", ale jako konsument mam prawo popatrzeć na etykietę i sprawdzić, czy mi się to procentowo faktycznie będzie zgadzało.
Megawielkihipersuperplus za brak dodatku cukru.
Teraz dwa słowa o dodatkach do żywności:
Numery E 100 - 180 to barwniki i pigmenty.
E 200 - 263 to konserwanty.
E 270 - 385 to głównie antyutleniacze i stabilizatory.
E 400 - 472e to substancje zagęszczające.
E 500 i wyżej to dodatki o różnym zastosowaniu (stabilizatory, emulgatory itd.)
Mleczan wapnia jest dodatkiem do żywności o symbolu E 327 i zaliczany jest do grupy antyutleniaczy (większość informacji o dodatkach do żywności znajdziecie na stronie FOOD INFO.
- Sól wapniowa kwasu mlekowego (E270), naturalnego kwasu wytwarzanego przez bakterie w fermentowanych produktach spożywczych. Na skalę handlową produkowany jest przez fermentację skrobi i melasy.
- Kwas mlekowy i mleczany są konserwantami, głównie przeciwko drożdżom i grzybom. Jest również wykorzystywany by podwyższyć stabilność przeciwutleniaczy i by zapobiec wysychaniu różnych produktów.
- Dopuszczalne dzienne spożycie: Bez ograniczeń
- Nie ma żadnych efektów ubocznych u dorosłych.
- Sole sodowe kwasu cytrynowego znajdują się w każdym żywym organizmie i pełnia ważną funkcję w procesach metabolicznych w każdej komórce ciała. W wysokich stężeniach znajdują się w owocach cytrusowych, kiwi, truskawkach i wielu innych produktach. Na skalę rynkową produkowane są z melasy za pomocą pleśni Aspergillus Niger.
- Kwas cytrynowy pełni wiele funkcji - podwyższa aktywność wielu przeciwutleniaczy, ale sam nim nie jest. Wykorzystywany jest głównie jako regulator kwasowości oraz jako składnik aromatów.
- Dopuszczalne dzienne spożycie: Bez ograniczeń.
- Efekty uboczne: Rzadko zdarzają się reakcje pseudo- alergiczne (nietolerancje). Osoby z nietolerancją powinny unikać spożywania wszelkich miękkich owoców, jagód i wytwarzanych z nich produktów.
- Naturalny polisacharyd, wytwarzany przez bakterie Pseudomonas elodea ze skrobi.
- Zagęszcza i stabilizuje żywność.
- Dopuszczalne dzienne spożycie: Nie określono.
- Efekty uboczne: Nieznane, jeśli stosowana zgodnie z zaleceniami. W wysokich stężeniach może powodować wzdęcia (podobnie jak w przypadku innych, nietrawionych polisacharydów) powodowane fermentacją przez mikroflorę jelitową. Ma działanie przeczyszczające.
Przechodzimy do napoju z owoców liczi:
Lychee Drink WONDERFARM
"Less sweet", czyli już nie jest taki słitaśny jak wcześniej. Jak mniemam.
Wykaz składników:
a mianowicie: woda, fruktoza, puree z owoców liczi (30g/1L, czyli 3%), zagęszczacz: E466, regulator kwasowości: E 330, przeciwutleniacz: E 223, E 300, słodzik : E 950, sztuczny aromat liczi, E 171.
Nie jestem przeciwna dodatkom do żywności, ale trochę tutaj zaszaleli.
Po kolei:
Jeśli fruktoza jest na drugim miejscu, to znaczy, że jest jej naprawdę sporo. Puree z owoców liczi jest ostatnim składnikiem przed całą litanią dodatków, producent sam się z resztą przyznaje, że jest go zaledwie 3%.
Lecimy temat dodatków:
E 466 to karboksymetyloceluloza, która jest zagęszczaczem.
- Na salę przemysłową pozyskiwana z drewna i poddawana odpowiednim procesom chemicznym.
- Ma wiele różnych zastosowań, głównie jako środek zagęszczający, ale także jako wypełniacz, błonnik pokarmowy, środek przeciwzbrylający i emulgator.
- Dopuszczalne dzienne spożycie: Nie określono.
- Efekty uboczne: Karboksylmetyloceluloza jest związkiem rozpuszczalnym i może ulegać fermentacji w jelicie grubym. Wysokie stężenia mogą spowodować problemy jelitowe, takie jak np. wzdęcia, zaparcia czy biegunkę. Nieznacznie obniża poziom cholesterolu we krwi.
E 223 to dwusiarczyn sodu.
- Jest solą sodową kwasu siarkawego, czyli dodatkiem syntetycznym.
- W środowisku kwaśnym tworzy kwas siarkawy, który jest środkiem konserwującym. Używany jako konserwant w niektórych produktach, a także jako środek bielący.
- Dopuszczalne dzienne spożycie: Do 0,7 mg/kg masy ciała.
- Efekty uboczne: Może obniżyć zawartość witamin w produktach na skutek utlenienia. Jest on rozkładany w wątrobie do nieszkodliwych siarczanów i wydalany wraz z moczem.
E 950 acesulfam K, słodzik słodszy od sacharozy 150 razy. Nie jestem specjalnie obeznana w słodzikach, ale znalazłam ciekawostkę na Wikipedii : Na temat szkodliwości jego spożycia istnieją kontrowersje. Po przeprowadzeniu testów na toksyczność i rakotwórczość, acesulfam został zarejestrowany przez FDA i Komisję Europejską i został dopuszczony do handlu na terenie Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, przy czym jego obecność w produkcie żywnościowym musi być jednak wyraźnie zaznaczona na etykiecie. Niektórzy naukowcy twierdzą jednak, że testy bezpieczeństwa użycia tego związku nie zostały przeprowadzone prawidłowo i acesulfam wymaga dalszych badań.
E 171 dwutlenek tytanu. Nazwa pełna mocy, a oto krótki opis tegoż barwnika:
- Naturalny biały minerał.
- Biały barwnik używany do pokrywania powierzchni oraz do separacji warstw; czynnik wybielający w pastach do zębów.
- Dopuszczalne dzienne spożycie: Nie określone
- Efekty uboczne: Nie są znane.
I jeszcze wartość odżywcza:
Ciekawe podejście do tego typu tabeli - podano wartość odżywczą w 320ml, a nie w 100ml. Nie widziałam jeszcze czegoś takiego. Czasem podawana jest jakaś inna wielkość niż 100ml dodatkowo, ale żeby skupić się wyłącznie na zawartości puszki...
Mamy wartość kaloryczną 96kcal, czyli w 100ml jest to 30kcal. Witamina C, choć dokładnej ilości nie podano, można ją sobie wyliczyć (gdybyście się nie zorientowali jest to po prostu E 300).
Podsumowując:
- "Less Sweet" ma, jak widać, jakiś sens, choć samo określenie jest trochę kulawe.
- Producenci nie chwalą się zdrowotnością proponowanych przez siebie napojów.
- Pomijając wartość odżywczą wyłącznie w 320ml, oraz braku informacji o dokładnej procentowej zawartości aloesu, oba napoje są dość solidnie opisane.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz