wtorek, 6 sierpnia 2013

Napoje z chińskiej knajpki cz.2

Zgodnie z obietnicą przechodzę do przykładowych etykiet.

NAPÓJ ALOESOWY Aloe Vera King OKF


















Fajnie, "numero uno w sprzedaży napojów aloesowych"- gratulacje. Zdjęcie złotej statuetki "Golden Europe Award", "Superior taste Award", Monde Selection Award, beverage innovation awards 2009. Wszystko pięknie, ale niewiele mi to mówi ;).
Naturalny, oryginalny napój premium "Aloe 30%". Nie żebym go polecała, tak jest napisane na butelce.
Zbliżenie na wartość odżywczą:
85kcal na całą butelkę (240ml)...ale halo, jakie 240ml, przecież w butelce jest 500ml. Skąd im się wzięła "porcja" 240ml?
Czyli w jednej butelce mamy nie 85kcal, lecz 175kcal. Czy to dużo, czy mało to już kwestia gustu.
I skład:
Czyli : woda mineralna, organiczny proszek z żelu aloe vera, żel aloe vera, fruktoza, sok aloe vera, miód (jaki?), mleczan wapnia, kwas cytrynowy, naturalny aromat z winogron, cytrynian sodu, guma gellan.

Brakuje mi informacji o zawartości wszystkich aloesowych wspaniałości. Wiem, że na butelce jest ładny napis "Aloe 30%", ale jako konsument mam prawo popatrzeć na etykietę i sprawdzić, czy mi się to procentowo faktycznie będzie zgadzało.
Megawielkihipersuperplus za brak dodatku cukru.

Teraz dwa słowa o dodatkach do żywności:
Numery E 100 - 180 to barwniki i pigmenty.
E 200 - 263 to konserwanty.
E 270 - 385 to głównie antyutleniacze i stabilizatory.
E 400 - 472e to substancje zagęszczające.
E 500 i wyżej to dodatki o różnym zastosowaniu (stabilizatory, emulgatory itd.)

Mleczan wapnia jest dodatkiem do żywności o symbolu E 327 i zaliczany jest do grupy antyutleniaczy (większość informacji o dodatkach do żywności znajdziecie na stronie FOOD INFO.

  • Sól wapniowa kwasu mlekowego (E270), naturalnego kwasu wytwarzanego przez bakterie w fermentowanych produktach spożywczych. Na skalę handlową produkowany jest przez fermentację skrobi i melasy. 
  • Kwas mlekowy i mleczany są konserwantami, głównie przeciwko drożdżom i grzybom. Jest również wykorzystywany by podwyższyć stabilność przeciwutleniaczy i by zapobiec wysychaniu różnych produktów.  
  • Dopuszczalne dzienne spożycie: Bez ograniczeń
  • Nie ma żadnych efektów ubocznych u dorosłych.
Cytrynian sodu E 331, zaliczany do grupy antyutleniaczy.

  • Sole sodowe kwasu cytrynowego znajdują się w każdym żywym organizmie i pełnia ważną funkcję w procesach metabolicznych w każdej komórce ciała. W wysokich stężeniach znajdują się w owocach cytrusowych, kiwi, truskawkach i wielu innych produktach. Na skalę rynkową produkowane są z melasy za pomocą pleśni Aspergillus Niger.
  • Kwas cytrynowy pełni wiele funkcji - podwyższa aktywność wielu przeciwutleniaczy, ale sam nim nie jest. Wykorzystywany jest głównie jako regulator kwasowości oraz jako składnik aromatów.
  • Dopuszczalne dzienne spożycie: Bez ograniczeń.
  • Efekty uboczne: Rzadko zdarzają się reakcje pseudo- alergiczne (nietolerancje). Osoby z nietolerancją powinny unikać spożywania wszelkich miękkich owoców, jagód i wytwarzanych z nich produktów.
Guma gellan  E 418, zaliczany do grupy substancji zagęszczających.

  • Naturalny polisacharyd, wytwarzany przez bakterie Pseudomonas elodea ze skrobi.
  • Zagęszcza i stabilizuje żywność. 
  • Dopuszczalne dzienne spożycie: Nie określono.
  • Efekty uboczne: Nieznane, jeśli stosowana zgodnie z zaleceniami. W wysokich stężeniach może powodować wzdęcia (podobnie jak w przypadku innych, nietrawionych polisacharydów) powodowane fermentacją przez mikroflorę jelitową. Ma działanie przeczyszczające.
Czy ta etykieta Was przeraziła? Mnie zupełnie nie. Akurat te dodatki do żywności mi się bardzo podobają.

Przechodzimy do napoju z owoców liczi:
Lychee Drink WONDERFARM

















"Less sweet", czyli już nie jest taki słitaśny jak wcześniej. Jak mniemam.
 Wykaz składników:
 a mianowicie: woda, fruktoza, puree z owoców liczi (30g/1L, czyli 3%), zagęszczacz:  E466, regulator kwasowości: E 330, przeciwutleniacz: E 223, E 300, słodzik : E 950, sztuczny aromat liczi, E 171.

Nie jestem przeciwna dodatkom do żywności, ale trochę tutaj zaszaleli.
Po kolei:
Jeśli fruktoza jest na drugim miejscu, to znaczy, że jest jej naprawdę sporo. Puree z owoców liczi jest ostatnim składnikiem przed całą litanią dodatków, producent sam się z resztą przyznaje, że jest go zaledwie 3%.
Lecimy temat dodatków:

E 466 to karboksymetyloceluloza, która jest zagęszczaczem.
  • Na salę przemysłową pozyskiwana z drewna i poddawana odpowiednim procesom chemicznym.
  • Ma wiele różnych zastosowań, głównie jako środek zagęszczający, ale także jako wypełniacz, błonnik pokarmowy, środek przeciwzbrylający i emulgator.
  • Dopuszczalne dzienne spożycie: Nie określono.
  • Efekty uboczne: Karboksylmetyloceluloza jest związkiem rozpuszczalnym i może ulegać fermentacji w jelicie grubym. Wysokie stężenia mogą spowodować problemy jelitowe, takie jak np. wzdęcia, zaparcia czy biegunkę. Nieznacznie obniża poziom cholesterolu we krwi. 
E 330 to po prostu kwas cytrynowy, pisałam o nim przy napoju z aloesu.
E 223 to dwusiarczyn sodu.
  • Jest solą sodową kwasu siarkawego, czyli dodatkiem syntetycznym.
  • W środowisku kwaśnym tworzy kwas siarkawy, który jest środkiem konserwującym. Używany jako konserwant w niektórych produktach, a także jako środek bielący.
  • Dopuszczalne dzienne spożycie: Do 0,7 mg/kg masy ciała. 
  • Efekty uboczne: Może obniżyć zawartość witamin w produktach na skutek utlenienia. Jest on rozkładany w wątrobie do nieszkodliwych siarczanów i wydalany wraz z moczem.
E 300 kwas askorbinowy, czyli - witamina C.
E 950 acesulfam K, słodzik słodszy od sacharozy 150 razy. Nie jestem specjalnie obeznana w słodzikach, ale znalazłam ciekawostkę na Wikipedii : Na temat szkodliwości jego spożycia istnieją kontrowersje. Po przeprowadzeniu testów na toksyczność i rakotwórczość, acesulfam został zarejestrowany przez FDA i Komisję Europejską i został dopuszczony do handlu na terenie Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, przy czym jego obecność w produkcie żywnościowym musi być jednak wyraźnie zaznaczona na etykiecie. Niektórzy naukowcy twierdzą jednak, że testy bezpieczeństwa użycia tego związku nie zostały przeprowadzone prawidłowo i acesulfam wymaga dalszych badań.
E 171 dwutlenek tytanu. Nazwa pełna mocy, a oto krótki opis tegoż barwnika:
  • Naturalny biały minerał.
  • Biały barwnik używany do pokrywania powierzchni oraz do separacji warstw; czynnik wybielający w pastach do zębów
  •  Dopuszczalne dzienne spożycie: Nie określone
  • Efekty uboczne: Nie są znane.
 Skład odkodowałam. Czy Wam się spodobał, czy też nie - leży to w waszej gestii. Mnie nie zachwyca.

I jeszcze wartość odżywcza:
Ciekawe podejście do tego typu tabeli - podano wartość odżywczą w 320ml, a nie w 100ml. Nie widziałam jeszcze czegoś takiego. Czasem podawana jest jakaś inna wielkość niż 100ml dodatkowo, ale żeby skupić się wyłącznie na zawartości puszki...
Mamy wartość kaloryczną 96kcal, czyli w 100ml jest to 30kcal. Witamina C, choć dokładnej ilości nie podano, można ją sobie wyliczyć (gdybyście się nie zorientowali jest to po prostu E 300).

Podsumowując:
  • "Less Sweet" ma, jak widać, jakiś sens, choć samo określenie jest trochę kulawe.
  • Producenci nie chwalą się zdrowotnością proponowanych przez siebie napojów.
  • Pomijając wartość odżywczą wyłącznie w 320ml, oraz braku informacji o dokładnej procentowej zawartości aloesu, oba napoje są dość solidnie opisane.
W następnym poście - nieco więcej o dodatkach do żywności.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz